Crowdfunding nieruchomości nie tylko dla biznesu.

grupowe inwestycje w zyskowne projekty
Ubiegły rok udowodnił, że wśród naszych rodaków crowdfunding rozgościł się na dobre. Na rodzimych portalach finansowania społecznościowego zanotowano rekordowe zbiórki, polskie projekty odniosły ogromne sukcesy za granicą.
Crowdfunding a biznes.
Crowdfunding, pojęcie które przed jeszcze dwoma, trzema laty dla przeciętnego Kowalskiego nic nie znaczyło, będąc tylko przysłowiowym ‘łamaczem języka’, powoli wkracza na salony. Wkracza w wielkim stylu i z wielkim impetem. Ubiegły rok udowodnił, że wśród naszych rodaków crowdfunding rozgościł się na dobre. Na rodzimych portalach finansowania społecznościowego zanotowano rekordowe zbiórki, polskie projekty odniosły ogromne sukcesy na najpopularniejszych zagranicznych platformach, a do mainstreamu, podążając za crowdfundingiem zaczęła wkraczać jego odmiana – crowdfunding udziałowy (ang. equity crowdfunding)
Biznesmeni poznają zalety crowdfundingu udziałowego.
Crowdfunding nie jest już zjawiskiem, o którym wiedzą i które pragną zrozumieć tylko nieliczni. Pojawiają się oddolne inicjatywy skierowane do świata biznesu, gdzie polscy przedsiębiorcy oraz inwestorzy mogą poznać zalety udziałowego finansowania społecznościowego. W 2014 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Warszawie odbyła się pierwsza branżowa konferencja, której tematem przewodnim była właśnie udziałowa odmiana crowdfunding’u. Można było wysłuchać bardzo ciekawych rozmów i prelekcji, min. ówczesnego Prezesa Giełdy czy przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego. Na konferencji pojawili się również przedstawiciele polskiego portalu dedykowanego dla crowdfundingu udziałowego – Crowdangels.pl, których stoisko w trakcie przerw było oblegane przez uczestników konferencji, którzy pragnęli dowiedzieć się więcej o tej formie inwestowania jak również pozyskiwania kapitału na start czy rozwój biznesu. 2014 rok zapisał się również jako historyczny. Pierwsza w Polsce spółka z o. o. została sfinansowana przez internautów. Młodzi przedsiębiorcy przez wspomniany już portal Crowdangels.pl pozyskali 33 inwestorów do projektu allCool.pl – Internetowy Rynek Alkoholi Regionalnych pozyskując od nich aż 75750 zł. na start ich przygody z biznesem. Co ciekawe i istotne, celem kampanii na wymienionym serwisie było 50 tysięcy złotych, lecz projekt okazał się tak popularny, że dopuszczono opcję tzw. overfunding’u i za większą ilość udziałów dla inwestorów pozyskano ponad 50% więcej środków niż planowano.
Oto, co mówi Agnieszka Bogucka, jedna z projektodawców w projekcie allCool.pl:
“Dzięki mechanizmowi crowdfundingu udziałowego i współpracy z crowdangels.pl udało nam się pozyskać wspaniałych inwestorów do naszego projektu. Fakt, że nam zaufali i zainwestowali w naszą spółkę aż 76750 zł jest nieoceniony ale dla nas największą wartością jest ich wsparcie przy rozwoju biznesu. Bez crowdangels.pl nie byłoby to możliwe.”
Nawiązując do wypowiedzi pani Agnieszki, zapytaliśmy Przemysława Rózieckiego z Crowdangels.pl o zdanie nt. crowd inwestorów.
„W crowdfundingu udziałowym właśnie najpiękniejsze jest to, że pozyskujemy wielu inwestorów z których część już od samego początku zaczyna identyfikować się z projektem i chce aktywnie w nim uczestniczyć. Przykładem jest właśnie projekt allCool.pl, który natrafił na samym początku działalności na bariery natury prawnej, lecz właśnie dzięki internetowej grupie wsparcia projektu, udało się doprowadzić do współpracy z jednym z największych supermarketów internetowych (na razie nie mogę wymienić z jakim) z którym allCool.pl sp. z o. o. podejmuje współpracę. Bez tych inwestorów, myślę, że nie byłoby to możliwe. Widać więc, że crowdfunding udziałowy to nie tylko korzyść w postaci pozyskanego kapitału, to też coś o wiele bardziej wartościowego – inwestorzy, którzy stają się naszymi pierwszymi klientami oraz promotorami naszej inicjatywy w świecie.”
Rodzaje crowdfundingu a crowdfunding udziałowy.
Crowdfunding to forma pozyskiwania kapitału od szerokiego grona odbiorców (społeczności) na konkretny i określony cel. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z kilkoma formami crowdfundingu:
• Pożyczki społecznościowe dla klientów indywidualnych – pożyczki udzielane przez użytkowników określonego serwisu dla innych użytkowników. Z reguły wygląda to tak, że kilka osób udziela razem pożyczki innej osobie przez wyspecjalizowaną platformę.
• Pożyczki społecznościowe dla biznesu – pożyczki udzielane przez użytkowników określonej platformy dla firm. Jak wyżej – grupa osób razem udziela pożyczki dla biznesu. • Crowdfunding projektowy (reward-based) – wspierający otrzymują nagrody rzeczowe za wsparcie projektu. W tym przypadku wspierający otrzymują nagrody za konkretne poziomy wsparcia. Jeżeli dorzucasz się na np. wydanie książki lub gry możesz otrzymać np. jeden egzemplarz lub inną powiązaną z projektem nagrodę. • Crowdfunding charytatywny – w tym przypadku mikro-datkami wspieramy konkretne akcje charytatywne. • Crowdfunding udziałowy – ta forma wspierania, choć jeszcze najmniej popularna, z punktu widzenia wspierającego i jego kieszeni jest najbardziej atrakcyjna. Kwoty wsparcia są relatywnie większe niż w innych rodzajach crowdfundingu, tu jednak wspierający mogą liczyć, że w przyszłości ich wsparcie im się zwróci i to z nawiązką. Czemu tak się dzieje? W przypadku crowdfundingu udziałowego wspierający staje się jednocześnie inwestorem. Za wsparcie na rzecz konkretnego projektu otrzymuje on coś więcej niż tylko nagrodę lub podziękowanie – mianowicie udziały. Oznacza to, że dokonując wpłaty na projekt pozyskujący kapitału przez mechanizm udziałowego finansowania społecznościowego stajemy się w nim udziałowcami. Przez tą formę crowdfundingu mogą być finansowane rożne projekty. Na razie jedyną dostępną w Polsce formą jest udziałowe finansowanie biznesu – za naszą wpłatę otrzymujemy udziały w spółce.
Crowdfunding udziałowy – można też inaczej – crowdfunding nieruchomości
• Inwestycje w grunty – użytkownicy serwisu będą grupowo inwestowali w konkretną nieruchomość nabywając w niej udziały. Zamysłem są inwestycje w grunty rolne i ich przekształcanie oraz w inne atrakcyjnie położone ziemie. Tego typu crowdfunding będzie inwestycją długoterminową, docelowo około 7-8 lat a minimalny czas inwestycji to 5 lat. Crowd inwestorzy będą mogli liczyć na dosyć wysokie stopy zwrotu biorąc pod uwagę wzrost cen ziemi w ostatnich 20 latach oraz uwolnienie rynku gruntów po 2016 roku.
• Inwestycje w projekty deweloperskie – w tym przypadku użytkownicy przez mechanizm crowdfundingu będą inwestowali w projekty deweloperskie zgłaszane przez wyspecjalizowane firmy, które z inwestorami będą zawiązywały spółkę celową. Tego typu inwestycje będą charakteryzowały się krótszym okresem niż inwestycje w grunty – przewidywany czas inwestycji to 2-3 lata ze stopą zwrotu około 15%.
• Inwestycje w projekty rentierskie – wspólny (grupowy) zakup wielu nieruchomości z przeznaczeniem ich na wynajem. Takim projektem może być np. zakup grupy 10 mieszkań w Krakowie z przeznaczeniem na wynajem krótkookresowy, dla turystów odwiedzających miasto.
grupowe inwestycje w zyskowne projekty

shareVestors.com to proste inwestycje w nieruchomości

 

4 Comments on “Crowdfunding nieruchomości nie tylko dla biznesu.

  1. WRWESZCIE w POLSCE, brawo za odważny ruch, crowdfunding nieruchomości to siła, ja tak inwestuję w USA i UK, czas na Polskę bo zwroty są cool!

  2. super ciekawie to się prezentuje, ciekawe co jeszcze obejmie crowdfunding

  3. Cichy Pan on

    Wchodzę w to. Szukałem takich opcji inwestowania, niewielkie kwoty i maksymalna dywersyfikacja i proszę, jest sharevestors.com -wierzę, ze wam ten crowdfunding nieruchomosci wyjdzie i bedziecie rynkowym hitem. inwestuję w Was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*