Pierwszy projekt zrealizowany przez inwestycje grupowe

mieszkanie przez crowdfunding nieruchomości

Mieszkanie dla studenta. To był pierwszy projekt sfinansowany na shereVestors.com, pierwszy projekt w Polsce sfinansowany przez mechanizm jakim jest crowdfunding udziałowy i chyba pierwszy, który pozwalał zainwestować w nieruchomości nawet tak niewielką sumę (jak na branżę nieruchomości) jaką jest 1000 zł.
Od zakończenia projektu minęło już kilka tygodni. W tym czasie wydarzyło się jednak wiele ciekawych rzeczy i teraz nadszedł czas aby podsumować tą kampanię crowdfundingową i poinformować co się wydarzyło już po zakończeniu kumulacji kapitału inwestycyjnego.
Przypomnijmy, projekt został sfinansowany przez 14 inwestorów indywidualnych, z których każdy dokonał wpłaty na poczet zakupu udziałów w planowanej spółce celowej przez portal shareVestors.com. W wyniku kampanii przeprowadzonej online, zebrano od inwestorów 300,000 zł. Projekt zakładał kupno, za gotówkę, jednego mieszkania na olsztyńskiej starówce, z przeznaczeniem na wynajem. Pojawiające się okazje rynkowe zweryfikowały te plany. W porozumieniu z inwestorami, zarząd podjął decyzję o modyfikacji zamierzeń projektu. Ostatecznie, przy wsparciu kredytowym zostały zakupione dwa mieszkania. Pierwsze z dwóch, 75m2 zostało pozyskane za 180 tysięcy gotówką oraz 110 tysięcy w kredycie a kolejne, małe metrażowo ale spore mieszkanko na poddaszu (38m2 po podłodze) zostało pozyskane za 100 tysięcy gotówką oraz 60 tysięcy w kredycie.
Obie inwestycje skalkulowano tak, aby czynsz z najmu pokrywał raty i odsetki od kredytów, które spółka wzięła na 5 lat. Wykorzystując fakt, że lokale nabyto w doskonałym stanie spółka szybko znalazła długoterminowych najemców na mieszkania. Ze względu na charakter mieszkania większego i jego lokalizację w kamienicy, w biznesowej części miasta, zostało ono wynajęte pod działalność usługową kancelarii prawnej. Umowę podpisano na 5 lat. Drugie mniejsze mieszkanko, ze względu na swoje centralne usytuowanie o tzw. ‘krok od starówki’ również szybko znalazło najemców.
W ten oto sposób, grupa inwestorów poprzez inwestycję w spółkę celową stała się właścicielami dwóch atrakcyjnie zlokalizowanych i dochodowych mieszkań w Olsztynie. Plan zakłada, przy rezygnacji inwestorów z dywidendy, że po pięciu latach mieszkania zostaną spłacone. Zakłada również, że do portfolio spółki będą dokładane kolejne mieszkania, zakup których będzie finansowany częściowo z przychodów z najmu a częściowo z kredytu. Inwestorzy są nastawieni bardziej na pomnożenie majątku niż na dywidendy. W perspektywie dziesięcioletniej, spółka powinna posiadać pięć mieszkań, a biorąc pod uwagę fakt, że nieruchomości nabyto w historycznych budynkach i na kolejne lata miejscowy konserwator zabytków ma co do nich plany renowacji elewacji można się również spodziewać, że i sama wartość nieruchomości wzrośnie o kilkanaście procent.
Mając w perspektywie lokatę w banku, nawet na 3%, nie ma chyba wątpliwości, że inwestorzy, którzy zainwestowali w ten projekt wyjdą na nim lepiej, niż nawet na najlepszej ofercie najlepszego banku. Inwestycje grupowe, w pewne i dobrze zlokalizowane, wyselekcjonowane nieruchomości to o wiele lepsza alternatywa dla twoich pieniędzy.

O postępach projektu będziemy informowali na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*